Brezilya

Samba ve futbol yok ise… Brezilya da hayat yok demektir…

Rio De Janerio, 10 milyon nüfus, 4 km uzunluğunda Copacabana kumsalı..Burada hava güneşli ise mutlaka yapılması gereken kumsal gezintisi!!, Çukulata , kaymak renklerinde ,ölçüleri altın oran ölçeğinde tangalı hatunlar..Hani şarkısı var ya , işte öyle bir şey…

Uyuşturucu , silah, kaçak işler, her türlü kanunsuz işler merkezi , Favela, Rio’da kendine özgün bir gecekondu bölgesi. .En ünlü futbolcular,sambacılar ,ressamlar,sanatçılar ..bu bölgeden çıkıyor. Polisin bile ancak operasyon ile girebildiği milyonlarca insanın yaşadığı bölge.Bir kişinin bile zorlanarak geçtiği daracık sokaklar , karmakarışık bir yer.İşte buraya gittik, dört çeker araçlar ile sokaklarda gezdik, evlere girdik,teraslardan fotoğraf çektik, Ne cesaret değil mi . Muhtemelen ziyaret ettiğimiz yerin bölge sorumlusu baron abinin kanatları altındaydık .Yolluk verilmiş olmalı ki sorun olmadı.İşin ilginç yanı, polise bile kapalı olan bir yer ve turizme açık…

Iguassu şelaleleri, Brezilya Arjantin Paraguay sınırında bulunan muhteşem görkemli şelale. İnsan gözünü alamıyor , dökülen suyun havadaki ıslaklığıyla yağmurluklar ile bile ıslanıyoruz. Farkına varamıyoruz, hani ahmak ıslatan derler ya, zevkten ,keyiften çıldırmak içten bile değil.Hele gök kuşakları patlamaya başlayınca , tarifsiz güzellik.

Manaus, Amazon eyaletinin baş şehri,gezinin kalbi Amazon.. buradan tekne ile ayrılıp 4 gün Amazon’dayız. Öncelikle şehirde balık hali, sebze hali, Rio Negro Palas , opera binası gibi yerlerin zorunlu ziyareti..Opera binası mühim, 1885 de yapımına başlanan bina da, o tarihte dünyada bilinen ünlü malzemeler kullanılmasına karar verilmiş ve Türkiye’den gelen İznik çinileri de tavan süslemesi olarak kullanılmış.Hepimizin havası tamam , yürüyüşümüz bile değişti..

Amazon,hep okuduk , büyük bir nehir , içinde piranalar yaşar, suya düşersen seni çok kısa zamanda yer bitirirler . Çok kocaman ormanlık bölge..falan, filan. Amazon,en geniş yeri 150 km. ,en dar yeri 1-3 km., yağmur sonrası sular 10-30 metre yükselebiliyor, debisi ortalama 200,000 m3/saniye, derinliği 50-100 netre , 6 milyon km2. Bütün Amazon bölgesi , Brezilya, Arjantin, Paraguay, Ekvator ,Venezuella, Peru… bir çok ülkeyi kapsıyor. Amazon bölgesinde yaşayan nüfus 150 milyon, dünya tatlı su rezervinin % 20 buradan Atlantik’e akıyor ,tekrar yağmurlar ile geri dönüyor, Kocaman kocaman rakamlar algılamakta zorluk başladı..En kolayı , mevsimler iki mevsim var , kışlar çok yağmurlu, yazlar çok sıcak. Hatırlaması da kolay.. İşte amazon’da teknedeyiz. Aaa:, suyun yarısı beyaz yarısı siyah gibi derken , beklenen açıklama geldi. Negro ve Solimoes nehirlerinin birleştiği yer. Farklı yoğunluk ve sıcaklıktan ötürü bir süre sular karışmadan beraber yollarına devam ediyorlarmış.Harika.. Geceleri kanolar ile zifiri karanlıkta gidiyoruz kayman ( timsah türü ) yakalayacağız.Herkes bakıyor ama gören yok .Çok uzakta bir çift kırmızı göz tutulan ışığa yakalanmış , gösteriyorlar ama görebilen de yok , gittik ve bir hamle de 30 cm kadar bir kayman yakaladık. Herkes eline alıp resim çektiriyor.Hayvana gerekli ilgi ve hakkında bilgilendikten sonra yolluyoruz geldiği yere. Aynı gece birkaç defa daha yakalayınca . kendimizi National Geography fotoğrafçısı sanıyoruz. Gene havalar.. Işıkları kapatınca karanlığın ve ormanın büyüklüğü ve heybeti açık olarak ortaya çıkıyor.Ertesi gün pirana yakalamaya çalışacağız, akşam yemeği için. Zor da olsa 8-10 tane yakaladık, yetmedi hepimize .Balık çorbası yanında takviye ile akşam yemeğini geçiştirdik. Gece saat 2,00 İnanılmaz yağmur yağıyor, bütün personel ayakta , bende ,. Yağmuru hiç bu kadar güçlü ve yoğun düşünmemiştim . Birkaç metre ötesi gözükmüyor, önümüz de sanki su perdesi var , havada mısır patlağı gibi aynı anda çakan şimşekler, gece ile gündüz beraber gibi , ormandaki bütün canlılar da sesleri ile senfoniye iştirak ediyorlar. . Hemen mühendis olarak , bu enerji kontrol altına alınabilse ,depolansa ne müthiş olur ..diye düşünüyorum, ve kesin kararımı veriyorum.Bu güce , doğa ya hükmetmek istiyorum ; “ doğaya hükmetmenin yolu , ona itaat etmektir “ diye sadakatimi tekrarlıyorum. Tanrım bu ne güçtür ne muhteşem bir harmoni ve gösteri..Sabah tekne de geceden kalan sadece yerlerin ıslaklığı.Yağmış galiba diye yorum yapanları duyuyorum.cevap vermiyorum,. Hava harika . Yolumuza devam ediyoruz cangıl içinde yürüyüş , aman ayrılmayın ,kaybolursanız ,kalan hayatınıza doğanın bir parçası olarak devam edersiniz diye ikaz geliyor.Önümüzdeki adamın ayak izlerinin dışına çıkmadan devam ediyoruz ve tekneye ulaştık.Eksik yok, herkes kendi hayatını yaşamaya devam.

Amazon nehir ötesi bir şey, orman ötesi bir şey ..

Dönüş hazırlıkları, yol uzun yaşananları, hafızamda ki kayıtlarda gözden geçirmek istedim. Yola çıkalı 30 saat oldu eve geldik ,ama hala hatırlanacak çok şey var daha.
bitmemişti……

Bu gezi ile ilgili fotoğraflara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Brezilya'nın sembol kuşlarından  TUKAN

Diğer fotoğraflara da www.hayrettinkagnici.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle

Hayrettin KAĞNICI
Ağustos 2013

Leave a Reply

error: iletişim : hayrettin@ozka.com