Hakkımda

hayrettin_kagnici_logo

Hayrettin Kağnıcı

Makine Yüksek mühendislik eğitiminden sonra kendi firmasını kurarak iş hayatına atılmış,CN   kontrollü sanayi makineleri konusunda uzun yıllar sektörde hizmet vermiş, öz özellikle metal ve çeliklerin kesilmesi konularında gerek pratik gerekse teorik olarak uzmanlaşmıştır. Eğitim kurumlarında ve birçok firmada konu ile ilgili uzmanlık eğitimleri vermiş makaleler yayınlamıştır. Mesleki hayatında şirket politikası olarak “kesemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur” ve “hedefimiz rekabet gücünüzü arttırmaktır” slogan ve prensipleri ile sektörde öncü olmuştur.

Ülke gelişmesinde sivil toplum örgütlerinin çok önemli olduğuna inanmış ve üniversite yıllarından itibaren birçok sivil toplum kuruluşunda aktif olarak görev almıştır. Bunların içinde önemlileri, TÜGİAD ( Türkiye Genç İş adamları derneği ), Beyaz Nokta Temiz Toplum Temiz Siyaset derneği, TİAD (Takım Tezgahları İş Adamları derneği )  yanı sıra sosyal içerikli bir çok kurumda görev almıştır.

Profesyonel iş hayatının yanı sıra, yıllardan beri süregelen seyahat etme ve fotoğraf çekme tutkusunu önceleri “fırsat buldukça..” diye nitelerken, sonraları bu tutkusuna daha fazla zaman ayırmaya başlamıştır. Hayrettin Kağnıcı 100 ün üzerinde gezdiği ülkelerde, farklı kültürlerdeki yaşamları ve bu yaşamların temel unsuru ola “insan”ı fotoğraflarında yansıtmaya alışmıştır. Bütün insanların esasta aynı biyolojik özellikler de olması, hırs, sevinç, gülme, ağlama, mutluluk çoğalma gibi temel duygu ve davranışların benzer olmasına karşın, çevre ve kültür farklılıkları ile sonradan kazanılan değerlerin, toplumları ayrıştıracak kadar karmaşık ve ters olması dikkatini çekmiştir. Bu antropolojik gözlemlerini de fotoğraflara yansıtmaya çalışmıştır.  Yani, bir toplumda kutsal ve mutlak olan bir değer başka yerde bir şey ifade etmemekte, birisi için iyi, güzel olan bir başka yerde tam aksi kötü ve çirkin olabilmekte. Kültürleri yaratan insanı, farklı ortamlarda fotoğraflamaya çalışıp gözlemlerini de “gezi notları” olarak paylaşmaktadır.

Ülkeleri önemli yapan değerler, o topraklarda oluşan medeniyetler, uygarlık ve kültürlerdir. Bunları yaratan var eden temel kaynak da insandır. Geçmişte insanların yarattığı eserler ile o dönemler hakkında bilgi ediniyoruz. Bugün bile bazı eserler yapıldığı dönem dikkate alındığında bizleri hayrete düşürmekte. Mısır piramitleri, İnka ve Maya Medeniyetlerinden kalan eserler gibi. Bütün tarihi eserler önemlidir, ancak bazıları çok daha önemlidir. İşte bu eserler Unesco tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmışlardır. Bu gün Türkiye de Unesco dünya Mirası listesinde 17 tarihi varlık, 100 ün üzerinde tarihi varlık da aday listesindedir. Gezilerinde içinde insan olduğu için Unesco Dünya mirasında olan yerleri tercih etmektedir.

2015 yılında farklı şehirler de açtığı “Dünya mirası be insan” konu fotoğraf sergisi ile dünya da 21 ülkedeki Unesco Dünya Miras listesinde olan kültürel değerleri sergilemiştir.

2017 yılında” Moğolistan ve altın kartallar” konulu fotoğraf sergisi açmıştır. Ayrıca  fotoğrafladığı ülkeler hakkında bir çok yerde fotoğraf sunumu ve söyleşiler yapmaktadır.

Kültürleri ve medeniyetleri yaratan insanı, farklı ortamlarda fotoğraflamaya çalışıp gözlemlerini ve fotoğraflarını web sitesinde paylaşmaktadır.

HAYRETTİN KAĞNICI

www.hayrettinkagnici.com

İletişim

Bir cevap yazın

error: iletişim : hayrettin@ozka.com